Cumartesi, 02 Ocak 2021 06:46

"SOL" SİNYAL VE BİZ

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

“SOL” SİNYAL VE BİZ

Faruk Haksal’ın yeni çıkan kitabının adı ““Sol” Sinyal”.

Düşünceleri yol etmiş, yollara düşünceler, sorular ekmiş bir serüven.

Başlıkta “biz” diye söz ettiğim de kocaman bir grup. Pek çok ortak noktamız var çünkü. Kaygılarımız, sevinçlerimiz, üzüntülerimiz, eğlenme biçimlerimiz, umutlarımız, yediğimiz içtiğimiz benziyor birbirine.

Hayat karşılaşmalarla dolu. Şimdi de bir “sol sinyal’le” karşılaştık işte! Bu kitap üzerine söylenebilecek çokça söz var. Ancak yazarla söyleşi dizilerinin başlayacağı bu dönemde; kitapla ilgili ve belki de daha doğrusu kitabın muhatapları olarak bizlerle ilgili birkaç cümle...

Her birimiz hayatı daha güzel, daha anlamlı yaşamanın peşindeyiz. Bunun için bulduğumuz yollar var kendimizce… Hepimizin ortak olarak yürüdüğü yollar da var: hepimiz paranın peşindeyiz mesela. Hayat böyle! Ancak her birimiz hayatımıza ne kadar düşünce, bilgi girerse; ne kadar sanatla, bilimle, felsefeyle karşılaşırsak o kadar kendimizi daha iyi hissettiğimizi biliyoruz. Kendimizi iyi, güzel…insan hissetmek ne kadar önemli. İşte o yüzden hayatlarımızı iyi dostlarla, yeni fikirlerle, yeni birlikteliklerle zenginleştirmeye çalışıyoruz. Hayatımızı zenginleştirmemiz gerekiyor, yaşadık diyebilmemiz için. Hayata duyduğumuz saygıdan, kendimizin bu biricik yaşamına duyduğumuz saygıdan zenginleştirmemiz gerekiyor hayatlarımızı.

Akbük’de yazıldı “Sol Sinyal”. Biz sokaklarında yürürken, kafelerinde sohbetler ederken, işlerimizi çözmek için birileri ile anlaşmalar yapmaya çalışırken… Faruk Haksal bir yol serüveni yazdı: “Sol” sinyal.

Faruk Haksal, Oğuz Atay’ın kendisine söylediği gibi bir “yaşam milyoneri”. Hiç durmamış hayatı boyunca, hayat bohçasına kendi emeğiyle var ettiği yaşantıları doldura doldura gelmiş bugüne kadar. İşte o yüzden de kitabından yaşantılar, düşünceler, tartışmalar, sorular sızıyor.

Şimdi “Sol Sinyal” karşımızda duruyor. Sohbetlerimizi, sorularımızı… yaşamımızı zenginleştirmek için bir karşılaşma bu. Çünkü bir “yaşam milyoneri” tarafından yazılmış.

SELÇUK ATALAY

Okunma 849 kez
Bu kategorideki diğerleri: « "SOL" SİNYAL SOL SİNYAL 1. BASKI »

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.